ostrzeganie przed niebezpiecznymi zapachami/substancjami

Opinie, rozważania na temat inteligentnych budynków

Re: ostrzeganie przed niebezpiecznymi zapachami/substancjami

Postby Jacek Biskupski on Thu Jan 14, 2010 7:30 pm

Fajnie ale czy to są czuniki niebezpiecznych zapachów ?
CO do szkodliwych substancji to zgodze się że CO i pochodne metanu można uznać za szkodliwe.
Każdy powazny BMS to bada i informuje o tym, bo i czujniki sa ogólnie dostępne.
Co do CO2 to też uważam, że jest ważne badanie zawartości go i dlatego tak to robimy w Unihome (sterujemy tym m.innymi intensywność wentylacji).
Podobnie z czujnikami dymu - to podstawa i one oczywiście wykrywają dym z tytoniu. W Gali bardzo czesto przydają się przy kominku...
Ale co do zapachów to dalej nie znam żadnego dobrego rozwiązania....
Jeżeli podany przez DarkaW czujnik jest w Polsce dostępny (chodzi o gwarancję) to go chętnie przetestujemy w Unihome:-)
No i oczywiście coś napiszemy...
Pozdrawiam
Jacek
Jacek Biskupski
Site Admin

Postby DarekW on Thu Jan 21, 2010 8:37 pm

Czujnik kupilem od ELEAR-u..wiec sila rzeczy gwarancja musi byc - aczkolwiek cena taka sobie - juz dokladnie nie pamietam ale cos okolo 180Euro chyba bylo. Co do niebezpiecznych substancji to jestem przeciwnikiem zastepowania centrali alarmowej przez instalacje LonWorks. Oczywiscie co do centrali przypniemy to mozna do LON-a przerzucic, ale raczej nie na odwrot - no chyba, ze to instalacja na wlasne potrzeby ;) Poki co w SafetyLON-a nie ma co wierzyc....wiec chyba nikt nie bedzie taki elementow oferowal. Pozdr
DarekW

Postby Jacek Biskupski on Sun Feb 21, 2010 11:54 pm

Witaj,
Czujnik kupilem od ELEAR-u..wiec sila rzeczy gwarancja musi byc - aczkolwiek cena taka sobie - juz dokladnie nie pamietam ale cos okolo 180Euro chyba bylo. Co do niebezpiecznych substancji to jestem przeciwnikiem zastepowania centrali alarmowej przez instalacje LonWorks. Oczywiscie co do centrali przypniemy to mozna do LON-a przerzucic, ale raczej nie na odwrot - no chyba, ze to instalacja na wlasne potrzeby ;) Poki co w SafetyLON-a nie ma co wierzyc....wiec chyba nikt nie bedzie taki elementow oferowal.

Czujnika poszukam - może warto przetestować ale bardziej z ciekawości niż z przekonania że do czegoś sie nada;-)

Co do zastąpienia ALARMU Lonem to sie w pełni zgadzam - nigdy tego tak nie projektuję ani nie polecam.
Sam w domu mam Satela (nie najlepszy wybór, ale był przed BMSem) i z niego musiałem sie namęczyc by wyciągnąć interesujące mnie sygnały do BMS.
ALe Safty LON istnieje - byłem rok temu na szkoleniu na ten temat na AGH i musze przyznać że to bardzo ciekawy temat, ale zdecydowanie nie do domu mieszkalnego - to jest raczej do Hotelu czy budynków uzyteczności publicznej - tam gdzie system alarmowy jest zbyt zawodny (albo prawdopodobieństwo zawodności zbyt wysokie).

Na razie bawimy sie w pomiar stężenia CO2 w powietrzu w wentylacji domowej i to daje ciekawe rezultaty - jak skończymy będę informował :lol:

pzodrawiam i czekam na nastepne ciekawe posty!

JAcek
Jacek Biskupski
Site Admin

Postby DarekW on Mon Mar 22, 2010 12:31 am

A satela podlaczyles po RS232? Ich lista po RS-232 byla na tyle dluga, ze u mnie jest tylko przerzut sygnalow z kontaktronów okiennych + kilka innych funkcji przez moduly I/O.
DarekW

Postby Jacek Biskupski on Mon May 03, 2010 8:38 pm

Nie LONa nie bardzo można łaćzyć przez RS 232, jest to jednak inny poziom abstrakcji.
Sa oczywiście takie konwertery ale LON wymaga określenia konkretnych zmiennych które będą przetwarzane, a nie ma urządzeń uniwersalnych które przetwarzałyby wszystkie zmienne LON (bo z założenia można tworzyć własne, więc nie można stworzyć skończonej listy )
Satel został podłaczony przez czujki i przekaźniki. Niektóre czujki mają dodatkowe wyjście używane do BMS. 2. każdy sygnał inny sygnal dochodzącey do centralki wysterowuje mikroprzekaźnik który jest źródłem sygnału dla BMS. Nie jest to najszczęśliwsze połączenie, ale działa...
Mam nadzieję, ze kiedyś twórcy central telefonicznych dojdą do możliwości współpracy z nimi na poziomie wyższym niź archaiczny RS 232...

pozdrawiam
Jacek
Jacek Biskupski
Site Admin

Postby DarekW on Mon May 03, 2010 11:44 pm

Heh, a mialem nadzieje, ze przepisales protokoly z konwentera satela na rs-232 na konwenter LON/232...byloby kogo o to pomeczyc ;) Ja sie tez tego nie podjalem bo to zbyt dluga robota na pojedyncze aplikacje...
DarekW

Postby Jacek Biskupski on Mon May 10, 2010 9:40 pm

OK ale jeżeli znasz jeszcze ze dwie osoby które byłby skłonne to kupić to dlaczego właściwie nie ?
Mam tylko wątpliwość,czy Satel jest najodpowiedniejszym systemem wyjściowym ?
Nie znam się na systemach alarmowych, ale potencjalni klienci BMS Unihome nie zawsze wybierają Satela i nie wiem czy nie zacząć tego robić dla innego producenta.. np. czeskiego czy kanadyjskiego
Co o tym myślisz ???

Jacek
Jacek Biskupski
Site Admin

Postby DarekW on Thu Jun 03, 2010 2:26 pm

Myślę, że najlepiej zrobić to dla tego, który jest najbardziej popularny - i to na pewno będzie satel. Z zasady system alarmowy najbardziej popularny jest najmniej bezpieczny 8-) ale oprócz układu na własne potrzeby to trzeba to jeszcze komuś sprzedać. Nie wiem czy widziałeś rozpiskę RS232 dla modułu SATELA...na pewno nie włoży się tego wszystkiego w 1 noda LONowego...
DarekW

Previous

Return to Inteligentny Dom