Inteligentny dom Piotra

Opinie, rozważania na temat inteligentnych budynków

Inteligentny dom Piotra

Postby PiotrG on Thu Jun 26, 2008 9:39 am

Witam wszystkich.

Po kwietniowym spotkaniu w Krakowie jeszcze bardziej się napaliłem na system inteligentnego domu. Poniewaz od maja ostro ruszylem z budowa domu, nie bylo za wiele czasu na myslenie o inteligentnych instalcjach. Ekipa twierdzi, ze sie wyrobi, ze stanem surowym, do konca lipca, a w tym momencie mysle o polozeniu wszelkich instalcji i tynkow jeszcze w tym roku. Do przyszlego roku wszystko wyschnie i zostanie czysta wykonczeniowka.
Zrobilem jakis czas temu swoja Liste Marzeń a teraz wrzucam ją na forum licząc na dyskusje i ciekawe oraz konstruktywne uwagi. Mamy czas n stworzenie przemyślanego projektu do okolic sierpnia.

UNIHOME – Lista marzeń.

1. Wykorzystanie wiatraka jako źródła energii, do zasilania (ułożone według priorytetów):
- ciepła woda użytkowa;
- ogrzewanie;
- urządzenia domowe;
- oddawanie energii do sieci;
- wykorzystanie 1 akumulatora jako zasilania awaryjnego dla pieca CO, lodówki, telewizora;
- inteligentne sterowanie energią z wiatraka i akumulatora w przypadku braku zasilania z sieci;
2. Sterowanie wentylacją mechaniczną a dokładnie chłodzeniem w lecie i wilgotnością, tak aby była możliwość wyłączenia wentylacji w danym pomieszczeniu gdy nikt nie przebywa, np. plan tygodniowy + czujnik ruchu reagujący na ciągły ruch przez 5-10 min, + (jeśli jest) czujnik jakości powietrza (tlen / dwutlenek węgla).
- w nocy tylko sypialnia i pokój dziecka, sporadycznie pokój gościnny;
- w dzień pomieszczenia na parterze + pokój dziecka;
Sprawdzanie jakości powietrza wpadającego do domu (za filtrem) po wykryciu substancji niebezpiecznych wyłączenie wentylacji.
Czujnik ognia (temperatury) i automatyczne wyciąganie powietrza z domu bez dopływu z zewnątrz (zduszenie ognia).
3. Kontaktrony w oknach:
- powiadomienie o napadzie;
- zmniejszenie wentylacji mechanicznej;
- przed wyjściem sprawdzenie czy okna są zamknięte;
4. Sterowanie ogrzewaniem:
- automatyczne odcinanie poszczególnych grzejników;
- wykorzystanie jako priorytet energii z wiatraka – dodatkowy zasobnik do wody użytkowej jako wstępne odgrzewanie wody lub pełne ogrzanie wody, ewentualnie jeden zasobnik z dwiema grzałkami – sam nie wiem co lepsze;
- zdalna możliwość kontroli przez internet i komórkę (tak aby odbierał smsy tylko z 2-3 numerów albo jakieś zabezpieczenie przed wysłaniem smsa przez osobę niepowołaną – np. w smsie wpierw kod pin;
5. Po wejściu do łazienki automatyczne włączenie obiegu wody tak aby po odkręceniu kurka nie trzeba było czekać aż zleci zimna woda.
6. Sterowanie żaluzjami (roletami, markizami lub czymkolwiek co ochroni przed słońcem).
7. Sterowanie zasłonami na parterze połączone z oświetleniem w salonie – tzw. scena filmowa – jeden przycisk zasłaniają się zasłony, zapala się odpowiednia kompozycja świetlna – w pozostałych pomieszczeniach zwykłe włączniki świateł.
8. System monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego z powiadomieniem na komórkę,
e-maila, nagrywanie po wykryciu ruchu, możliwość podglądu kamer na TV w salonie i sypialni.
9. System telewizji – jeden tuner matka i do czterech tunerów podrzędnych, tak aby w każdym pomieszczeniu można było oglądać inny program posiadając 1 abonament na platformę cyfrową czy sieć kablową. Stworzenie mini sieci kablowej. Do tego podłączona nagrywarka z widokiem na każdym telewizorze.
10. Automatyczne wyłączenie gniazd zasilania do których podłączony jest komputer i telewizor – dodatkowy czujnik podczerwieni przy TV i podłączenie się do przycisku zasilania w komputerze stacjonarnym – gorzej sprawa wygląda w laptopie.

11. Czujka zalania, która zamyka zawór wodny i informuje użytkownika.
12. Czujniki temperatury i wilgotności:
- przy wejściu (przed i za) oraz przy wyjściu (przed i za) z rekuperatora;
- zewnętrznej;
- w pomieszczeniach;
Archiwizacja danych i pokazywanie na wykresach.
13. Sprawdzanie poziomu wody w oczku wodnym i dolewanie wody ze studni lub z sieci gdy jest za mało a w przypadku dużych opadów deszczu spuszczanie wody do kanalizacji.
14. „Automatyczne karmienie psa” w funkcji bezprzewodowej z możliwością wystawienia na zewnątrz – jako opcja na przyszłość.
15. Opcje wychodzenia z domu:
- Chwila – kilka godzin wyłączenie lub zmniejszenie prędkości wentylatorów, lecz po dojściu do parametrów granicznych ponowne ich włączenie, np. upalny dzień i szybkie nagrzewanie się pomieszczeń;
- 1 dzień – wyłączenie wentylacji i obniżenie temperatury w domu o 0,5 st, opcja karmienia psa;
- x dni – wyłączenie wentylacji, obniżenie temperatury o 2 st, zamknięcie dopływu wody, powrót do stanu normalnego na kilka godzin przed zaplanowanym powrotem domowników, opcja karmienia psa;
16. Powiadamianie przez internet, gsm, Wlan.
17. Sterowanie:
- bezprzewodowy (podczerwień, bluetooth) panel dotykowy, np. palmtop, gdzie będzie podgląd wszystkich ustawień jak i podgląd z kamer.
- proste panele do sterowania ogrzewaniem i wentylacją w pokojach – pokój dziecka, sypialnia i pokój dla gości;
PiotrG

Re: Inteligentny dom Piotra

Postby Jacek Biskupski on Mon Jun 30, 2008 9:11 am

Witaj Piotr
Widać, że Twoja lista jest przemyślana i jest "dojrzała" i pod wpływem seminarium UNIHOME na którym byłeś w Krakowie. Byc może dla innych forumowiczów jest w niej wiele skrótów myślowych, ale zakładam że jeżeli coś nie będzie jasne to napiszą posta i zapytają. Oczywiście pojawia się wiele pytań, co do sposobu zorganizowania pewnych systemów, ale wszystko po kolei. Po pierwsze – stosując się do logiki systemu UNIHOME – pogrupowałem zaproponowane przez Ciebie systemy w trzy bloki : Ekonomiki, Bezpieczeństwa i Komfortu, kwalifikując każdą z Twoich propozycji do jednego bloków. Tak będzie nam łatwiej rozmawiać i dalej projektować. Ze względu na objętość odpowiedzi podzielę odpowiedz na kilka postów – osobno do systemów związanych w HVAC (heating ventilation air-condition) – zwanych tu szerzej systemami Ekonomiki, osobno dla systemów związanych z bezpieczeństwem domu i osobno z systemami komfortu (do których zaliczam również systemy sterowania i powiadamiania- czyli tzw. interfejs użytkownika)
Chciałbym zacząć od bloku ekonomiki, ale by go omawiać, brakuje mi najważniejszej informacji – czy planujesz zastosowanie pompy ciepła (piszesz o "chłodzeniu")– a jeżeli tak to jakiej (najlepiej typ) oraz czy planujesz inne źródła ciepła (solary)? Odpowiedz warunkuje dalsze rozważania na temat systemu zarówno ogrzewania jak i schładzania domu (tzw. free cooling – lub pseudo Klima). Nie wiem też nic na temat ew rekuperatora czy GWC. Oczywiście ma to wpływ na zorganizowanie całego systemu zarządzania HVAC. Jeżeli planujesz MTW (wiatrak) jako główne źródło energii to potrzebuję dwie informacje - jaka będzie moc (średnia i maksymalna0 generatora oraz czy planujesz baterie akumulatorów – jeżeli tak to o jakiej mocy ?

Najwazniejsza jednak informacja - to wszystko co zaproponowałes - da się zrealizwoać w ramach systemu UNIHOME!
Co więcej większość została już zrobiona i działa we wzorcowym Domu Galia !

A oto Twoja zreorganizowana lista:
Blok Ekonomiki

System HVAC
HVI(1). Wykorzystanie wiatraka jako źródła energii, do zasilania (ułożone według priorytetów):
- ciepła woda użytkowa;
- ogrzewanie;
- urządzenia domowe;
- wykorzystanie 1 akumulatora jako zasilania awaryjnego dla pieca CO, lodówki, telewizora;
- inteligentne sterowanie energią z wiatraka i akumulatora w przypadku braku zasilania z sieci;

HII (2). Sterowanie wentylacją mechaniczną a dokładnie chłodzeniem w lecie i wilgotnością, tak aby była możliwość wyłączenia wentylacji w danym pomieszczeniu gdy nikt nie przebywa, np. plan tygodniowy + czujnik ruchu reagujący na ciągły ruch przez 5-10 min, + (jeśli jest) czujnik jakości powietrza (tlen / dwutlenek węgla).
- w nocy tylko sypialnia i pokój dziecka, sporadycznie pokój gościnny;
- w dzień pomieszczenia na parterze + pokój dziecka;

HIII (4). Sterowanie ogrzewaniem:
- automatyczne odcinanie poszczególnych grzejników;
- wykorzystanie jako priorytet energii z wiatraka – dodatkowy zasobnik do wody użytkowej jako wstępne odgrzewanie wody lub pełne ogrzanie wody, ewentualnie jeden zasobnik z dwiema grzałkami – sam nie wiem co lepsze;
HIV (5). Po wejściu do łazienki automatyczne włączenie obiegu wody tak aby po odkręceniu kurka nie trzeba było czekać aż zleci zimna woda.
HV12. Czujniki temperatury i wilgotności:
- przy wejściu (przed i za) oraz przy wyjściu (przed i za) z rekuperatora;
- zewnętrznej;
- w pomieszczeniach;

Blok bezpieczeństwa
BI (3). Kontaktrony w oknach:
- powiadomienie o napadzie;
- zmniejszenie wentylacji mechanicznej;
- przed wyjściem sprawdzenie czy okna są zamknięte;
BII (8). System monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego z powiadomieniem na komórkę,
e-maila, nagrywanie po wykryciu ruchu, możliwość podglądu kamer na TV w salonie i sypialni.

BIII (9). System telewizji – jeden tuner matka i do czterech tunerów podrzędnych, tak aby w każdym pomieszczeniu można było oglądać inny program posiadając 1 abonament na platformę cyfrową czy sieć kablową. Stworzenie mini sieci kablowej. Do tego podłączona nagrywarka z widokiem na każdym telewizorze.
BIV (11). Czujka zalania, która zamyka zawór wodny i informuje użytkownika.

Sprawdzanie jakości powietrza wpadającego do domu (za filtrem) po wykryciu substancji niebezpiecznych wyłączenie wentylacji.
Czujnik ognia (temperatury) i automatyczne wyciąganie powietrza z domu bez dopływu z zewnątrz (zduszenie ognia).

Blok Komfortu
KI (6). Sterowanie żaluzjami (roletami, markizami lub czymkolwiek co ochroni przed słońcem).
KII(7). Sterowanie zasłonami na parterze połączone z oświetleniem w salonie – tzw. scena filmowa – jeden przycisk zasłaniają się zasłony, zapala się odpowiednia kompozycja świetlna – w pozostałych pomieszczeniach zwykłe włączniki świateł.
KII I(10). Automatyczne wyłączenie gniazd zasilania do których podłączony jest komputer i telewizor – dodatkowy czujnik podczerwieni przy TV i podłączenie się do przycisku zasilania w komputerze stacjonarnym – gorzej sprawa wygląda w laptopie.
KIV (13). Sprawdzanie poziomu wody w oczku wodnym i dolewanie wody ze studni lub z sieci gdy jest za mało a w przypadku dużych opadów deszczu spuszczanie wody do kanalizacji.
KV(14). „Automatyczne karmienie psa” w funkcji bezprzewodowej z możliwością wystawienia na zewnątrz – jako opcja na przyszłość.
KVI(15). Opcje wychodzenia z domu:
- Chwila – kilka godzin wyłączenie lub zmniejszenie prędkości wentylatorów, lecz po dojściu do parametrów granicznych ponowne ich włączenie, np. upalny dzień i szybkie nagrzewanie się pomieszczeń;
- 1 dzień – wyłączenie wentylacji i obniżenie temperatury w domu o 0,5 st, opcja karmienia psa;
- x dni – wyłączenie wentylacji, obniżenie temperatury o 2 st, zamknięcie dopływu wody, powrót do stanu normalnego na kilka godzin przed zaplanowanym powrotem domowników, opcja karmienia psa;
KVII (16). Powiadamianie przez internet, gsm, Wlan,
KVIII (17). Sterowanie:
- bezprzewodowy (podczerwień, bluetooth) panel dotykowy, np. palmtop, gdzie będzie podgląd wszystkich ustawień jak i podgląd z kamer.
- proste panele do sterowania ogrzewaniem i wentylacją w pokojach – pokój dziecka, sypialnia i pokój dla gości;
- zdalna możliwość kontroli przez internet i komórkę (tak aby odbierał smsy tylko z 2-3 numerów albo jakieś zabezpieczenie przed wysłaniem smsa przez osobę niepowołaną – np. w smsie wpierw kod pin

Tyle na dziś, czekam na odpowiedzi
Jacek
Jacek Biskupski
Site Admin

Postby PiotrG on Mon Jun 30, 2008 3:04 pm

Cześć Jacek!
Podoba mnie się ten podział - będzie łatwiej isc dalej.
Co do pompy ciepła to istnieje opcja montażu ale tyko i wylącznie zamiast klimy i pod warunkiem, że bedzie to stosunkowo tanie (i oczywiscie zda egzamin). Myśle tu o pompie powietrze - woda, zabierającej ciepło z powietrza nawiewanego i przekazująca je do CWU ale sam nie wiem czy bedzie to działac jako wydajna kimatyzacja. W końcu przy mechanicznej wentylacji wymiana powietrza jest ciągła a tym samym musiało by ono być ciągle schładzane = ciągła praca pompy ciepła. Daj znac jak Ty to widzisz i jak podobne rozwiązanie sprawdza się u Ciebie .
Druga sprawa to Rekuperator - będzie instalowany na 100%, GWC też na 100% z tym że nie będzie instalowany. Jakiej firmy to sam nie wiem, myslaem o "Bartoszu" ale na Trójmiejskiej grupie Muratora kiepskie są opinie, co prawda głównie o przedstawicielu (potwornie drogi, niekompetentny i ciągłe problemy z instalacją) ale jednak. Co innego wybrać to sam nie wiem.
Solarów na 1000% nie planuje instalować - jak dla mnie calkowicie nie ekonomiczne rozwiazanie.

Jesli chodzi o Wiatraka to na ta chwile jest to opcja, opcja która wypali jak producenci zaczna myśleć bardziej ekonomiczne, i kiedy nie będzie trzeba instalowac pokoju akumulatorow, kilku przetwornic, itp. Po prostu musi to być ekonomicznie opłacalne dla zwykłego Kowaskiego. Aktualnie mysle o turbinie co najmniej 3 kV a dokładnie takiej samej jak Ty masz zainstalowaną - WHI 500, ale jeśli producenci cos zmienia moze byc i wieksza np 6kV, bez banku akumulatorów. Czyli system typu: produkuje N mocy, zuzywam z tego X % (od 0 do 100 %) a Y (nadwyżka mocy) wpuszczam do sieci.

Na chwile obecna nic wiecej nie przychodzi mi do głowy.
Czekam na kolejne pytania i sugestie.

Pozdrawiam
Piotr
PiotrG

Postby Jacek Biskupski on Mon Jun 30, 2008 11:08 pm

Cześć Piotr!
1.
Co do pompy ciepła to istnieje opcja montażu ale tyko i wylącznie zamiast klimy i pod warunkiem, że bedzie to stosunkowo tanie (i oczywiscie zda egzamin).

Pompa ciepła nie jest tania w zakupie i nie wszędzie da sie ja efektywnie zastosować, ale daje spore możliwości dodatkowe. Współczynnik COP 1:3 to kuszące źródło energii cieplnej (lub chłodniczej) które może być znacznie wydajniejsze i tańsze niż porządny wiatrak.. Oczywiście polecałbym płyn-płyn (pompa powietrze-płyn jednak powoduje wychładzanie pomieszczeń – fizyki nie oszukamy;-)). Pompa jest dobra ze względu na możliwość używania jako free-coolingu (pseudo-klimy). Musiałbyś sprawdzić jaki masz grunt w miejscu gdzie chcesz wybudować dom i zrobic dolne źródło. U mnie osiągnięcie tak dobrych parametrów ekonomicznych domu nie byłoby możliwe bez pompy ciepła… Rekuperator jest tez bardzo ważny, proponuje przyglądnąć się Bartoszowi – ja takiego używam od 5 lat (byłem chyba ich pierwszym klientem na południu Polski) i jestem bardzo zadowolony. Oczywiście są też inni, ale Barosz jako jedyny nie bał się dać pisemnej gwarancji wydajności – a to ważne ile tego odzysku naprawdę jest.
Oczywiście można ogrzać/schodzić prądem z MTW, ale…
Moje doświadczenia z wiatrakami (Małymi Turnbinami Wiatrowymi – MTW) są delikatnie mówiąc niezachęcające… WHI 500 jest zdecydowanie najlepszą z trzech testowanych, ale fakty są takie, że bez baterii akumulatorów bardzo trudno (choć i tak najłatwiej ze wszystkich innych) efektywnie zarządzać tą energią. Dość powiedzieć, że przez 3 miesiące testów dostałem z niej tyle energii ile stanowiło na pokrycie ok. 20-30 % mojego całkowitego zapotrzebowania na prąd…
Ale być może nie mam po prostu warunków wiatrowych (generalnie to strefa „niekorzystne”, z tendencja do „korzystne” (bo mieszkam na górze 425mnpm). Ale to wszystko za mało. Myślałem podobnie jak TY, że MTW „wyprodukuje N mocy, zuzywam z tego X % (od 0 do 100 %) a Y (nadwyżka mocy) wpuszczam do sieci – lub wpuszczam do akumulatorów”. Niestey Y nigdy nie było większe od 0 (całość wytworzonej energii jest zużywana i magazynowana w akumulatorach i przeznaczona do szybkiego zużycia). Może jeżeli miałbym dom na Helu albo wysoko w górach byłoby inaczej;-).
Podsumowując, powinieneś jednak przemyśleć bilans mocy budynku. Nie wiem jak duży jest Twój dom i jak będzie wykonany (ocieplenie, okna, wentylacja, drzwi itp..) Inie wiem na ile mocy architekt wyliczył Ci zapotrzebowanie na moc (CO+CWU), ale o ile to nie jest jakiś super pasywny dom z potrójnymi śluzami, to nie liczyłbym że WHI 500 (maks 3kW, na co dzień poniżej jednego) będzie go w stanie ogrzać i ochłodzić.. Musisz jeszcze chyba coś dołożyć…

Solary – jeżeli nie planujesz instalować to ok. – ale jak dla mnie to dziś bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Latem dają 80-100% CWU a to jest bardzo wygodne i ekonomiczne…
Czekam na dodatkowe informacje.

Pozdrawiam
Jacek
Jacek Biskupski
Site Admin

Postby PiotrG on Tue Jul 01, 2008 12:24 pm

WItam.
Pompy ciepła (dużej mocy) jako głównego źródło ciepła (CO+CWU), ze względu na koszta, nie chce instalowac. Jedyne co mysle to zakup bardzo małej pompy ciepła typu powietrze - woda gdzie dolnym źródłem będzie kanał wentyacji mechanicznej a górnym zbiornik z wodą CWU. W ten sposób schładzam powietrze wpadające do pomieszczeń i ogrzewam wode.

Co do wiatraka to nigdy nie myslalem o nim jako o jedynym a nawet głównym źródle zasilania. On ma tylko wspomagać układ i generowac oszczedności. Wiem, że 3kV to za mało (głównie wieje na 1kV) ale wiatraki o większych mocach są potwornie drogie.

Pozdrawiam
Piotr
PiotrG

Postby Jacek Biskupski on Tue Jul 01, 2008 10:43 pm

Piotr
Piszesz
Wykorzystanie wiatraka jako źródła energii, do zasilania (ułożone według priorytetów):
- ciepła woda użytkowa;
- ogrzewanie;
- urządzenia domowe;

a potem że
Co do wiatraka to nigdy nie myslalem o nim jako o jedynym a nawet głównym źródle zasilania.

Musisz sie chłopie jednak na coś zdecydowac :o POmyśl co będzie głównym źródłem ciepła w Twoim domu, bo automatyka moze tylko pomóc nim ekonomicznie zarządzać ale nie zrobi Ci w domu ciepło. POmysl o tym, a potem spróbuj odpowiedzieć na zadane poprzednio pytania.

Jacek
Jacek Biskupski
Site Admin

Postby PiotrG on Wed Jul 02, 2008 9:05 am

Ok, źle napisałem, powinno być tak:

Wykorzystanie wiatraka jako dodatkowego źródła energii, do zasilania (ułożone według priorytetów):
- ciepła woda użytkowa;
- ogrzewanie;
- urządzenia domowe;

Dla mnie po prostu sprawą oczywistą jest, ze wiatrak nie może być jedynym źródłem zasiania, jest to całkowicie nie realne/ekonomicznie opłacane. Możemy zainstalować turbine, dajmy na to 500kV do tego milion akumulatorów i bedziemy niezależni, ale co z tego jak to sie nigdy nie zwroci (głównie przez akumuatory). Tak czy inaczej wszelkie odnawialne źróda energii moga jedynie wspomagać nasz system, od czasu do czasu zastepujac go w 100%.
PiotrG

Postby Jacek Biskupski on Wed Jul 02, 2008 9:12 am

OK Piotr
Musisz sie zdeklarować co będzie głównym źródłem ciepła w Twoim domu, bo automatyka moze tylko pomóc nim ekonomicznie zarządzać ale nie zrobi Ci w domu ciepło. Ja bym sugerowal pompe ciepła - jezeli nie chcesz to napisz co planujasz.
Jacek
Jacek Biskupski
Site Admin

Postby PiotrG on Thu Jul 03, 2008 8:37 am

Źródło ciepła u mnie w domu się nie zmieniło i jest takie samo jak podałem w jednym z ostatnich maili do Ciebie czyli piec gazowy z zasobnikiem CWU. Jakiej firmy to jeszcze nie wiem a bede wiedzial w przyszlym roku - przed zakupem.

Piotr
PiotrG

Postby PiotrG on Fri Jul 04, 2008 2:18 pm

Witajcie,
rozmawiałem przed chwilą z Panem z firmy "Bartosz" - rekuperatory. Główne pytania były o wigotność i możliwości schłodzenia powietrza.
Jeśli chodzi o wilgotność to nieoficjalnie mogą zaproponować dysze do kanałów rozpylające mgiełkę. Jedyny problem tego to ewentualne bakterie (twierdził że 1 przypadek na 100), aby im zapobiec można zastosować lampy UV lub np. raz na miesiac przeprowadzac dezynfekcje. Oczywiscie jest jeszcze problem dostarczenia wody, najlepsza destylowana co sie rowna z wnoszeiem baniaków ewentualnie podłączenie zwykłej z sieci przez automatyczne zawory.

Co do schłodzenia powietrza sa eksperymentalne instalacje z pompa ciepła w kanale, mam im przesłać projekt i dopiero wtedy będą mogli stwierdzic co najlepiej zastosowac i czy ma to sens ekonomiczy.
Jak bede mial wiecej wiadomosci (2 polowa lipca) to dam znac na forum.

Pozdo
Piotr
PiotrG

Next

Return to Inteligentny Dom