Inteligentny Dom Marka

Opinie, rozważania na temat inteligentnych budynków

Re: Inteligentny Dom Marka

Postby MarekA on Fri Jul 24, 2009 11:29 pm

Jacku,
w odpowiedzi na rozmowę telefoniczną z końca czerwca postanowiłaem napisać parę słów dotyczących aktualnych wątpliwości na etapie rozpoczęcia budowy.myslę,że moje przemyślenia mogą przydac sie innym forumowiczom.

niestety jestem cały czas na etapie fundamentów, od miesiąca mam 70 cm wody w wykopie pod fundament.w sierpniu ma wejsc sprawna ekipa zapowiadająca wykonanie sso w 2 miesiace? :), za kilka dni jeżeli prognozy będą niekorzystne musze rozpocząć wypompowywanie wody.
jest tego sporo na pow. 400m2.w czerwcu zgodnie z zaleceniem konstruktora wymieniałem grunt - 60 cm pod całym budynkiem- wykop ok. 1,5 m.koszty niestety nie były liczone w budżecie.mogę potwierdzić ,że wymiana gruntu to mega koszt, którego nie będzie widać w przyszłości.finalnie wykonanie płyty fundamentowej byłoby tańsze.
przedłużające sie przygotowania do właściwej budowy oraz obserwacja wysokich wód gruntowych automatycznie spowodowały powrót do koncepcji wykorzystania gruntu pod/poza budynkiem jako źródłą energii.
poziom zero będzie wyniesiony ok. 1,4 m powyżej istniejącego terenu.wymiana gruntu spowodowała,że bałem się korzystać z przestrzeni pod gruntem rodzimym, wolałem aby wymieniony grunt był stabilny.natomiast przestrzeń w obrębie fundamentów musi być wypełniona, najczęściej piaskiem.postanowiłam ,że postaram sie to wykorzystać.
1. w obrębie garażu wykonam GWC żwirowy- cena wyższa niż zasypanie piachem ale wyraźnie niższa niż budowa GWC na zewnątrz.
2. w dużej części pozostałej części budynku chciałbym na wysokości ław fundamentowych zakopać pex-y 25mm, zakładam 2 pętle po 100m.nawet zaniżając ilośc enrgii- 30W/mb,z takiego wymiennika glikolowego można uzyskać ok. 6kW. tak naprawdę nie wiem czy będzie możliwośc skorzystania z tej enrgii w przyszłości. będzie to źródło "rezerwowe" w założeniu wykorzystywane tylko do wymainy energii dla zapewnienia podgrzewania podajzdu przed domem.zgodnie z tym na co zwracał uwagę Fido zdaję sobie sprawę ,że wykonanie wymiennika z pex-ów pod podjazdem może być niewykonalna( popękają rury).moje złożenie jest takie aby umieścić teraz pex-y w obrębie fundamentów oraz wykonac przepusty w kierunku podjazdu, chodnika.w odpowiednim czasie i instalacji podjazdu.boję sie nie o to czy instalacja popęka ale o to,że będzie absolutnie niewydajna- ilośc ciepła ,które będzie przenosił glikol biernie z wymiennika pod budynkiem będzie na tyle małe ,że nie sprawdzi się celem odmrożenia podjazdu. dlatego może system rurek o małym przekrju 7-8 mm będzie wydajniejszy w czasie.druga sprawa czy działający system nie będzie wychładzał fundamentów a przez to energetycznie bilans będzie ujemny.
na podstawie aktualnej koncepcji rodzą się pytania o :
ilośc i wielkośc przepustów w fundamencie
zastosowania czujników temeperatury (rodzaj,koszt), miejsca umieszczenia ( gwc , fundament,pex-y,podjazd itp.)
MarekA

Postby MarekA on Sat Jul 25, 2009 12:06 am

w związku z aktualnie wykonywanym dla moich rodziców systemem nawadnienia ogrodu oraz instalacji satelitarnej obejmującej c+ i plsat pojawiły się nowe pytania w opcji Komfort mojego systemu:
na system nawadniania składają sie elementy jak. rury pe, zraszacze,linie kroplujące,zawory elektryczne itp. (elementy bezwzględnie konieczne ) oraz sterownik działający jako autonomiczny system.na początku wydawało mi się,że mimo wszystko instalacja najtaniej wyjdzie jako system autonomiczny ( koszt sterownika ok. 400 zł na 6 lini).wątpliwości pojawiły się w przypadku wykorzystania czujnika opadów, wilgotności,nasłonecznienia- mozna wykorzystać z systemu BMS? oraz druga najważniejasza sprawa- cały mój przyszły system ma się opierać na niesamowitej elastycznosci w stosunku do systemów "inetligentnych" innych firm (nawiążę do posta Fido o sprzęt iBMS- interfejs przyjazny ale cena sprzętu ogromna- przy wstępnych moich kalkulacjach system zbliżony do mojego koszt ok. 120k, nie mówiąc ,że nie jest w stanie zrealizować wszystkich funkcji). w związku z powyższym zakładam,że pierwszy rok użytkowania będzie polegał na optymalizacji systemu na podstawie dostępnych danych. z obserwacji mojej aktywności zawodowej okazuje się ,że często mam "chwilę" czasu w pracy ,która mogłaby być wykorzystana na zmiane parametrów np. system nawadniania, a często po powrocie do domu ( dzieci, żona:)) ) nie będę miał na to ochoty.jeżeli system umożliwiałby możliwość centralnego sterowania wszystkimi fukcjami poprzez przeglądarkę internetową to poprawi to skutecznośc zarządzania budynkiem.wtedy wszelkie systemy autonomiczne jak nawodnienie będą daleko w tyle.
druga sprawa system multimedialny- powinien być oparty wg mnie o cyfrowy tuner satelitarny HD ( będzie konieczny do odbioru TV SAT,obsługuje kilka systemów, kilka transponderów, ma twardy dysk, system linx, wifi, WYGODNĄ OBSŁUGĘ ,dużą elastycznośc- czy jest możliwośc pogodzenia tego z BMS jako źródła centrum multimedialnego?

sprawa kontroli skrzynki pocztowej-pojawił sie problem obsługi bezprzewodowej,akumulatorowej- u mnie "na wsi" jest centralna skrzynka z przedziałkami oddalona ok. 70m od domu ( Poczta nie wyraziła zgody na dostarczanie przesyłek indywidualnie- niebezpieczne psy :) )- jak to rozwiązać?
pzd
MarekA

Postby MarekA on Sat Jul 25, 2009 1:22 am

mam pytanie o panele dotykowe obsługujece BMS na LONie,
szukając w sieci jest niewielki wybór.
czy możesz coś polecić?
+ np. centrum multimedialne, chciałbym aby taki panel potrafił obsłużyc cały BMS + centrum multimedialne, videodomofon?
wyobrażam sobie aby np. w kuchni był panel sterujący całym systemem i umozliwiający przegladanie www, serwer multimedialny
MarekA

Postby fido on Mon Jul 27, 2009 8:54 pm

podziwiam cię Marku za odwagę
wysoki poziom wód + żwirowiec

ja do dziś (brzez brak czasu) nie rozwiązałem problemu zalania GWC rurowego przez wody gruntowe a co dopiero żwirowiec
fido

Postby MarekA on Fri Aug 14, 2009 8:55 pm

w wersji
Wariant STANDARD PLUS

Blok Ekonomiki
zamierzałem wykonać równolegle do drzwi przesuwnych tarasowych drzwi automatyczne, które w okresie od wiosny do jesieni pełniłyby funkcję przesłony ograniczającej przepływ ciepłego lub zimnego powietrza z wnętrza domu (moje małe dzieci nie będą kontrolowały zamykania drzwi)
po analizach instalacja takich drzwi będzie wyglądała niezbyt atrakcyjnie i w zakresie konstrukcji waga takich drzwi podwieszonych do belki,która będzie rozciągała sie nad przeszkleniami w scianie płd.
to ok. 800kg. belka może byc za słaba-konstruktor będzie przeliczał.
w praktyce przy zastsoowaniu silikatów i 20cm styro temp. wewnatrz domu moze byc komfortowa zarówno w gorące lato jak i mroźną zimę;instalacji drzwi automatycznych będzie mijała sie z celem.najprawdopodobniej w praktyce nie będę odczuwał dyskomfortu przy otwartych drzwiach , zakładając ,że wentylacja będzie miała możliwośc pseudoklimy.
zakałdam
1. doprowadzenie kabli pod ewentualna taką konstrukcję jednak instalacje tylko w przypadku rzeczywitego spadku komfortu tempearturowego przy otwartych drzwiach
2. wykonanaie instalacji WM za pomocą BMS, która umożliwi czasowe i lokalizacyjne zwiększenie funkcji chłodzenia /grzania w salonie przy drzwiach tarasowych-tzn. chciałbym zainstalować anemostat nawiewny w kształcie liniowym ( jak kurtyny powietrzne ) i w razie potrzeby podawanie chłodnego lub ciepłego powietrza nad drzwaiami tarsowymi- wydaje się wykonalne
pzdr
MarekA

Postby Jacek Biskupski on Thu Aug 27, 2009 9:49 pm

Marku,
Co do drzwi przesuwnych to CI nie pomogę - nie jestem konstruktorem;-(
CO do sterowania przez WM - to dobry pomysł- można zrobić tak jak zaplanowałeś, nie ma problemu

Jacek
Jacek Biskupski
Site Admin

Postby MarekA on Sat Aug 29, 2009 12:14 am

jestem na etapie wylewania ław i stawiania ścianek fundamnetowych.planuję aktualnie wszystkie przepusty.
nie ukrywam,że dobrze byłoby sie spotkac i usalić ostateczne szczegóły
jak będziesz miał chwilkę Jacku to prosze o kontakt
pzdr
MarekA

Postby Jacek Biskupski on Sun Aug 30, 2009 4:45 pm

Mam nadzieję spotkać się z Markiem jeszcze w tym tygodniu - postępy projektu BMS będziemy opisywali na forum
Jacek
Jacek Biskupski
Site Admin

Previous

Return to Inteligentny Dom