Panele solarne w Inteligentnym Domu

Opinie, rozważania na temat inteligentnych budynków

Panele solarne w Inteligentnym Domu

Postby Jacek Biskupski on Wed Oct 14, 2009 8:54 am

Coraz częściej pojawiają się pytania o to, jakie panele solarne najlepiej zastosować w Inteligentnym Domu.
Możliwości jakie daje BMS powodują nową jakość - możliwość ogrzewania domu z paneli solarnych...
W Gali dziś dopiero zostało włączone ogrzewanie - atak zimy bez słońca wymusił tą sytuację :o
Nie mniej zasadnicze ogrzewanie było w Gali wyłączone 01.03.2009 i włączone dopiero dziś (14.10.2009).
CZy to krótszy sezon grzewczy od normalnego? Oceńcie sami ;)
W okresach przejściowych - czyli miesiącach marzec kwiecień, oraz wrzesień i początek października działało tylko ze słońca (dokładniej paneli słonecznych).
Pozostałą część zimy będzie też ze słońca - ale tym razem z pompy ciepła.
W tym wątku będę się starał odpowiadać na pytanie dotyczące możliwości zorganizowania takiego systemu.
Zapraszam do dyskusji.
Jacek Biskupski
Site Admin

Re: Panele solarne w Inteligentnym Domu

Postby Jacek Biskupski on Wed Oct 28, 2009 12:13 pm

Oto mail jednego z rejestrujących sie właśnie uczestników naszego forum na ten temat/:
Przy okazji poszukiwań informacji dot. tych kolektorów, natrafiłem na wzmiankę, że testował Pan te kolektory i stąd ten mail.
W tej chwili posiadam kolektory płaskie Hewalex- 3 szt., które współpracują z wymiennikiem 300 l, oczywiście z 2 wężownicami. System sprawdza się wzorowo latem, gdy nasłonecznienie jest b.duże. Jednakże w okresie przejściowym tak jak np. teraz jesienią i wiosną, przygotowanie cwu przez te kolektory jest znikome. Czy wg Pana zmiana kolektorów właśnie na Elfran jest właściwa (opłacalna), przy założeniu, że rodzina jest 5-cio osobowa?
Z tego, co mi odpisał właściciel firmy Elfran, w moim przypadku byłyby właściwe kolektory typu Revolution, natomiast nie dostałem żadnych innych informacji...
Ponoć właściwym wymiennikiem byłby tu zbiornik 750-900 l. zastanawia mnie ta wielkość- jest to 2-3 razy więcej niż obecnie mam. Jak one się u Pana sprawują? Czy mogą efektywnie wspomóc ogrzewanie domu?
Nie mam miejsca na dodatkowy wymiennik 400 czy większy. Musiałbym założyć zupełnie nowy. Co z kosztami?
Powiem szczerze, że trudno jest zdobyć rzeczowe informacje dot. inwestycji 'proekologicznych". Tymi sprawami interesuję się od lat, np. w domu mam zamontowany kompleksowy system oczyszczania wody i faktycznie zdaje to egzamin na 5! Poza tym ludzi b.trudno jest przekonać do nowego. W miejscowości, w której mieszkam, jako pierwszy założyłem "solary", ludzie powoli zaczynają też zakładać, nie mogą się jednak przemóc do oczyszczania wody, która jest twarda, zażelaziona i z nadmiarem manganu i amoniaku.
Ludzie żyją stereotypami, myślą, że co było 25, 50 czy nawet 100 lat temu, to tak ma nadal być! Tyle tylko, że płacą coraz więcej za wszystko i coraz krócej żyją, myśląc, że to przecież Opatrzność tak chciała!
pozdrawiam
Krzysiek
Jacek Biskupski
Site Admin

Return to Inteligentny Dom