Elektrownia wiatrowa czy fotowoltaika ?

Opinie, rozważania na temat inteligentnych budynków

Re: Elektrownia wiatrowa czy fotowoltaika ?

Postby Jacek Biskupski on Thu Apr 30, 2009 10:53 pm

Mam takie pytanie/pytania do osób które już montowały panele PV i je wykorzystują. Jak najkorzystniej jest je wykorzystywać :?: Tak w skrócie: Chciałem je połączyć równolegle z siecią, zorganizować umowę z ZE, 2 liczniki a raczej licznik 2 kierunkowy i wykorzystywać takie panele bez akumulatorów. W praktyce każdy kto chce zrobić podobnie zdeża się ze ścianą ZE i jej "pomocą" w tego typu inwestycjach. Czy jest jakaś możliwość, że ZE nie będzie na siłę takiego projektu utrudniać :?: Jakiekolwiek inne wykorzystanie tych paneli wiąże się z kupnem akumulatorów, i ich wymianą co kilka lat. Jakie w takim przypadku akumulatory wybrać :?: Akumulatory trakcyjne można regenerować (podobno) więc mogłyby wystarczyć na dłużej. Jaki byłby koszt wykonania takiej instalacji z przełączaniem pomiędzy zasilaniem z PV i ZE i śledzeniem słońca przez panele :?: BEZ kosztów samych paneli PV o mocy ok 1500Wp.

Choć pytania zadane przez JackaS wykraczają poza zakres tej stronki i tego forum (nie podjaemy to żadnych kosztorysów ani metod walki z ZE ;) ) to jako moderatorowi wypada mi odpowiedzieć w najlepszej możliwej formie.

1. Rok temu obiecywałem wyniki testów PV/MTW ( patrz poprzednie posty). Musze powiedzieć, ze w międzyczasie (marzec 2008) musiałem wymienić chiński generator 1kW (dostępny szeroko w Polsce w necie) ponieważ mi sie dwukrotnie spalił (raz żywym ogniem). Ma on moim zdaniem poważne błędy konstrukcyjne i współpraca z firmę Ekoland zakończyła sie awanturą i zwrotem urządzenia, które wcześniej dostawca musiał mi dwukrotnie wymieniać na nowe... Generator ten (1kW) jest zabawką która nie nadaje się do profesjonalnego pozyskiwania energi elektrycznej i nie chciałbym więcej na ten temat pisać. Z drugiej strony zachęcony samą ideą MTW, zdecydowałem się na zakup profesjonalnej elektroni 3 kW produkcji amerykańskiej firmy SouhWest. Pomimo że jest ona ponad pięciokrotnie droższa od 1 kWatowego chińczyka, to opłaca się ona... Dla porówaniania: "Chińczyk 1kW" przyniósł ok 250 kWh za rok pracy (i dwukrotnej zmianie urzadzenia), a WHI 500 przyniosła 1100 kWh. Oczywiście dostawcy piszą nieprawdę: że można uzyskać z niej 620 kWh dziennie (np. http://fotoogniwa-sklep.pl/Turbina_WHI_500-233.html ) ale to już inna sprawa... MOże nie mam wiatru, ale to jest problem który podniosłem w pierwszym poście półtora roku temu... Najpierw zmierzcie wiatr potem dopiero kupujcie MTW - inaczej na 90 % stracicie kupe nerwówó i kasy :evil:
Wydajnośc fotowoltaiki jest jeszcze trudniesza do oceny i porównania. U mnie działają od początku 4 panela 110 Wp (kupione w sunflower farm - dziś solar shop http://www.solarshop.pl/cgibin/shop?sho ... d=6ad1bfc7) . Mozna ppowiedzieć że są one w stanie latem dać realnego uzysku ok 1-1,5 kWh przetworoznego na 230 VAC przy spełnieniu kilku dodatkowych założeń. Ale jeżeli ktos załozy że będzie z nich miał 365 kWh rocznie, to się pomyli... Wypada powiedzieć, że są one u mnie cały czas nadażające za słońcem oraz chłodzone...
Tak więc nie sa to szokujące uzyski .. ale od czegoś trzeba zacząć...
2. Odpowiadając JackowiS.
Czy jest jakaś szansa by ZE przestał utrudniać ? nie wiem, to chyba wymagać będzie interwencji Rządu. Nie trzeba tu wyważać drzwi - należy poparzeć jak to jest zrobione w Niemczech. Tam obywatel kupując zestaw PV, można kupic certyfikowane urządzenie które (falownik++) które automatycznie synchronizuje się z siecią energetyczną, i po zamontowaniu takiego licznika - przyjął - oddał (nie wiem czy w Polsce sa już dostępne w ZE) można legalnie oddawać energię do sieci, po cenie WYŻSZEJ od tej którą kupujemy... W Polsce ZE proponował mi cene 3 krotnie niższą niż cena jaką płace dziś za prąc w I taryfie :x Urzadzenia takie (nazwyjmy je roboczo "falowniki++") produkowane sa w dwóch wersjach podstawowych - z pracą z siecią ZE i na sieć wydzieloną.
W pierwszym przypadku oczywiście po uzyskaniu stosownych pozwoleń - m.innymi "Koncesji na produkcje Energii Elektrocznej" :o ) W drugim mozemy sobie podłączyć (ale wydzielonymi kablami) co chcemy... no i pratkycznie w tym przypadku MUSIMY mieć akumulatory :( (tak to właśnie działa u mnie).
Akumulatory są BAARDZO drogie- i najlepiej kupowac je w zestawie z panelami. Powinny być żelowe, najlepiej w wersji właśnie do instalacjisolarnych.
Co do kosztów to trudno mi wię wypowiadać, jak potrzebujemy do projektu BMS włączyć system zasilania "zielonym prądem" robimy osobny pod-projekt i proponujemy inwestorowi. SAmych projektów instalacji PV nie robimy, ponieważ żyjemy z rozbudownych systemów automatyki budynkowej, a PV czy MTW sam jest raczej klientem na system automatki (np podsystem przełączania pomiędzy PV a ZE), więc po prostu nie wiem, a strzelać nie chcę. Jeżeli jest to potrzeba tylko PV - proponuję porozmawiać z dostawcami. Jeżeli JacekS jest klientem na całą automtykę budynku zgodna z BMS LON to jest to temat do przedyskutowania.
pozdrawiam
Jacek Biskupski
Jacek Biskupski
Site Admin

Previous

Return to Inteligentny Dom