Niezależność energetyczna inteligentnego budynku

Opinie, rozważania na temat inteligentnych budynków

Niezależność energetyczna inteligentnego budynku

Postby Jacek Biskupski on Sun Jan 13, 2008 4:51 pm

Witam,
Czy możliwe jest zapewnienie zimą, całkowitej niezależności energetycznej domu mieszkalnego zasilanego ze źródeł odnawialnych ?W Hiszpanii czy we Włoszech z pewnością tak, ale czy w Polsce ? Ze względu na mroźne zimy, u nas zawsze wydawało mi się to nieprawdopodobne, podobnie jak idea domu pasywnego. Ale okazuje się że zmiany klimatu, cieplejsze zimy i u nas mogą doprowadzić do sytuacji, że zrezygnujemy z ogrzewania - nawet na kilka dni tradycyjnego sezonu grzewczego. A to już by była znaczna redukcja emisji nieszczęsnego CO2. I może w ten sposób oddalimy groźbę unicestwienia naszej planety, co jak to sugeruje AL Gore, jest jedynym ratunkiem? (NB polecam jego nową książkę).

Wczoraj w dniu 12.01.2008 byłem świadkiem niezwykłego zjawiska. Był piękny słoneczny dzień, wiatr wiał dosyć ostro (ok. 8-10 m/s ). W koło topniejący śnieg i atmosfera raczej kwietniowa niż styczniowa. Zdjęcie z tego dnia zamieściłem na stronie http://www.unihome.pl/index.php?page=testowa. To co mnie zaskoczyło, to działanie BMS UNIHOME. Najpierw na głównym panelu informacyjnym zobaczyłem, że BMS wyłączył pompę ciepła. Tak sytuacja jest oczywiście normalna w ciepłe dni nawet w środku zimy. Ale to co stało się dalej zaskoczyło nawet twórcę całego tego systemu :o . Po pewnym czasie, BMS zdecydował o przełączeniu zasilania całego domu Galia z prądu z ZE na wewnętrzną sieć energetyczną, zasilaną z wiatraka (MTW) oraz fotowoltaiki (PV). Tym samym dom Galia (nie używający już praktycznie gazu) stał się energetycznie uniezależniony... a stan taki utrzymywał się aż do zmroku! Jak to było możliwe ?
BMS UNIHOME zarządza niezależnie źródłami energii (ciepło, prąd, inne) wymieniając między nimi najważniejsze informacje. Wyłączenie pompy ciepła, stwarza sytuację znacznego obniżenia zapotrzebowania na energię elektryczną pobieraną przez dom (BMS analizuje to ciągle). Podsystem dbający o ogrzewanie analizuje dostępne źródła ciepła i wybiera z nich najbardziej ekonomiczne. Jeżeli dom nie potrzebuje ciepła (bo zewnątrz i wewnątrz jest wystrczająco ciepło) to oczywiście ogrzewanie jest stppniowo redukowane i ostatecznie wyłączane. Jednym z ostatnich źródeł jest dogrzewanie wentylacji. Powietrze z wentylacji po rekuperatorze ma określoną temperaturę - zimą jednak zbyt niską by nadawała się do bezpośredniej dystrybucji. Dlatego też w kanałach wentylacji w domu Galia są zamontowane elementy dogrzewające, jednym z nich są grzałki podłączone do MTW +PV (wiatraka i fotowoltaiki).

Dodatkowe źródła prądu w Galii.
Jeżeli jest duże natężenie słońca i wieje silny wiatr to akumulatory się szybko ładują na full z MTW i PV i pozostaje sporo energii. Tak się właśnie stało 12.01.08. W efekcie nadmiaru energii w systemie MTW+PV w wentylacji powstało silne dogrzewanie które zaczęło dostarczać ilość ciepła wystarczającą do utrzymywania domu Galia przez cały dzień. W tym czasie ciepła woda CWU była robiona przez nadążające za słońcem panele próżniowe... Zrobiłem zdjęcie ekranu głównego panelu BMS aby to utrwalić. Można to zobaczyć na końcu podstrony http://www.unihome.pl/index.php?page=testowa
Jak widać z zewnątrz zaciągane było powietrze o temp. 9,4 C. Zużyte, wyciągane z domu powietrze miało temp. 19,40 C. W efekcie rekuperacji oraz następnie dogrzewania (prądem z generatora wiatrowego i PV) do domu wtłaczane było powietrze o temp. 27 C. POwietrze takie wystarczyło do ogrzewania domu przez jakiś czas... i dlatego też BMS tak długo utrzymywał dom bez pobierania energii z zewnątrz! Jest to precedens jak na warunki zimowe...

Zapraszam do dyskusji tego problemu. MOże komuś innemu też udało się uniezależnić się od zewnętrznych źródeł ?
JAcekB
Jacek Biskupski
Site Admin

Return to Inteligentny Dom