pasywny kontra inteligentny

Opinie, rozważania na temat inteligentnych budynków

Re: pasywny kontra inteligentny

Postby BISKUPSKIJ on Sun Jan 24, 2010 8:05 pm

Tak to prawda przypodłogówce sterowanie poszczególnymi obwodami nie ma sensu.
Bezwładność podłogi jest tak duża, że tylko rozsądna "krzywa kotłowa" (o ile w tym przypadku można o czymś takim mówić :) ) może się sprawdzać i żaden BMS tu nie ma (moim zdaniem) sensu ...
Ale w tym przypadku kiedy jest kilka "źródeł mocy" (szczególnie odnawialnych - jak np solary) to HVAC BMS może się bardzo dobrze sprawdzać w zakresie doboru źródła mocy - czyli zadecydować skąd aktualnie brać ciepło = ze zbiorników soalrnych, czy z pompy ciepła. I tu już BMS UNIHOME działa dobrze i pozwala przejść na ogrzewanie domu ze słońca w okresach przejściowych - od 15.03 i do 30.10. Dla mnie to jest gra warta zastosowania BMS do HVAC.

Nie byłem na Budmie, ale jak słysze 99% sprawności rekuperatora to najpierw pytam jak liczyli tą sprawność, a potem najczęściej odchodzę bez słowa - szkoda czasu i atłasu;-)
Kiedy kupowałem 7 lat temu swojego Bartosza (mam jednego z pierwszych i chyba pierwszy w Małopolsce), to była to jedyna firma która dawała na piśmie 85% sprawności - i to się sprawdziło. Oczywiście mam momenty kiedy dochodzi do 99% ale i mam kiedy chodzi na 30%. ALe jako że steruje tym BMS to "nauczyliśmy się" jak tym sterować i działa to teraz barzo dobrze.
Oczywiście dziś nie dziala w ogóle, bo od 10 dni nie mam prądu i "intensywnie testuję" systemy UPS w Gali
ALe to temat na osobny wątek 8-)

pozdrawiam
Jacek Biskupski
BISKUPSKIJ

Postby fido on Thu Jan 28, 2010 6:20 pm

Witam
powoli wracam do was
zaczynam spisywać dane z domu (ręcznie hihi)
wiem już ile dom zużywa kwh

napisz prosze jacku ile kosztował cie grudzień (energia na ogrzanie ciepłej wody i domu + pozostałe zyżycie np tv, automatyka itp)

co do sterowania to napisałeś bardzo cenne zdanie:
przy podłogówkce nie ma sensu sterować obwodami
więc tu automatyka się nie przyda (przynajmniej efekt do nakładów żaden)
warto zastosować automatykę do HAVAC
tylko że czy tu są potrzebne zaawansowane sterowniki LON?

bo np jaki system ogrzewania powinien się załączyć
podam mój przykład
mam jeden bufor zasilany
1. grzałką
2. wężownicą pompy
3. wężownicą solara

1. grzałka wyłączona - nigdy nie użyłem
2. pci chodzi u mnie z dużym zapasem mocy -pracuje około 1/2 czasu a zasilam podłogówkę od 28 do 31 stC
3. solary - jak będą podpięte to wężownica znajduje się na dole buforu więc nagrzana woda w buforze wprowadzana jest i ogrzewa również środek - tam gdzie jest wstawiony czujnik temp od pompy - więc jak ciepło przyjdzie od solara to pompa się wyłączy i nie bedzie włączać

innych źródeł nie posiadam - poza kominkiem
jezeli podepnę zwykłą pogodówke z czujnikiem temperatury na wewnątrz i na zewnątrz to i kominek bedzie miał wpływ

wentylacja - ok - tu można pobawić się i powiązać PCi z temp nawiewu ale pogodówka powinna to wyczuć

co do wentylacji to działa ona strasznie stabilnie
nawiew na pomieszczenia zawsze około 19 st
z gwc koło 6 st (npo największych mrozach nawiew +5 st)

podobnie w lecie
musze naprawde się powyśliać aby mieć argument za zainstalowaniu zaawansowanego sterowania

może zużycie kwh w twoim domu - dużo większym - mnie przekona - prosze o info
jeżeli masz kilka źródeł to napisz zużycie w PLN
bo w końcu walczymy aby wydać na ogrzewanie jak najmniej
fido

Postby DarekW on Tue Feb 02, 2010 8:58 pm

Jezeli jestes w tym regionie, z ktorego kable widzialem to niestety masz czas na testy UPS az do odwilzy :| Tego sie nie da naprawic...no chyba, ze nowy kabel sie przeciagnie....
DarekW

Postby Jacek Biskupski on Sun Feb 21, 2010 11:36 pm

Odpowiadając DarkowiW
Taaak niestety byłem w epicentrum tego zimowego szaleństwa i jak tylko odgruzueje sie z pracą (miałem 14 dni bez pradu;-( to wstawię tu kilka zdjęć...
Ale oczywiście UPS (1000 Ah) wystarczył mi na 3 doby zasilania domu - potem chodził agregat pradotwórczy, który w nocy ładował ww akumulatory a w dzień prąd BMS czerpal już z nich...
Ale to była i tak niezła zabawa, bo praktycznie wszystko trzeba było przerabiać "na chwilę" (bo nie wiadomo kiedy prad miał powrócic) - a BMS Unihome nie był przygotowywany na stan wojny z zimą;-)

Ale powstało trochę ciekawych doświadzceń i drugi raz nie dam sie zaskoczyć...

pozdrawiam
Jacek
Jacek Biskupski
Site Admin

Postby Jacek Biskupski on Sun Feb 21, 2010 11:47 pm

Odpowiadając Fido
naszemu kochanemu Tomaszowi niewiernemu - odniose się tylko do jednej kwestii (o której juz dyskutowaliśmy tej zimy na privie)
co do wentylacji to działa ona strasznie stabilnie
nawiew na pomieszczenia zawsze około 19 st
z gwc koło 6 st (npo największych mrozach nawiew +5 st)

Jeżeli w domu masz więcej niż 19C (zakładam że komfort zima to jednak 20C) to taki system który CI w niekontrolowany sposób nawiewa powietrze o temp 19C to sie nazywa CHŁODZENIEM
Jeżeli CI to nie przeszkadza, to rzeczywiście nie potrzebujesz żadnej automatyki;-)
Jeżeli natomiast Rodzina zacznie narzekać, że po wyjściu z kąpieli sie przeziębiają bo im wieje zimnym powietrzem z wentylacji to zastanow się czy lekkie dogrzewanie tego powietrza do temp >20C nie poprawi CI komfortu klimatycznego w domu.
Jak CI już obliczałem powinna to być u CIebie kilkuset watowa grzałka kanałowa sterowana z jakies autmatyki (tak by dobierała płynnie moc do zapotrzebowania a nie waliła cały czas pełną mocą, bo to rzeczywiście nieekonomiczne). U mnie jest w wentyacji tak grzałka 500W/1000W i chodzi zimną zimą na 10-50 % mocy cały czas płynnie sterowana z BMS. Nie wychładzam domu tylko utrzymuje go w stałej temperaturze.
To samo sterowanie HVAC z BMS przelącza zima-lato i latem włącza klimatyzajcę z pompy ciepła...
Jeden system HVAC i robie wiele dobrego...
Ale jeżeli nie jestes przekonany to nie kupuj automatyki, pisałem CI to już i podtrzymuję to zdanie.

JAcek
Jacek Biskupski
Site Admin

Postby DarekW on Mon Mar 22, 2010 12:38 am

Popieram. Nagrzewnica byc musi. Nawet jezeli autonomicznie steruje to tylko sama centrala - bo to na tyle oczywiste, ze nie trzeba w to mieszac BMS-a a normalne centrale zawsze nagrzewnice maja. Dodatkowo warto jeden z nawiewow wycelowac w kominek.
DarekW

Postby Jacek Biskupski on Mon May 03, 2010 8:58 pm

No właśnie zgadzam sie.
Mała uwaga tylko taka, że zaangażownie BMS do sterowania grzałkami nawiewu daja możliwość płynnej BARDZO EKONOMICZNEJ regulacji mocy. Standardowe urządzenia mają automatykę działającą z jednym (góra 2) punkami pomiaru temp w domu. To znaczy, że jeżeli mamy taki czujnik temp rekuperatora zainstalowany w salonie, to tylko tam bedziemy mieli komfort klimatyczny (poprawka na pokoje północne vs południowe to może być nawet zimą kilka stopni..). BMS UNIHOME mierzy wszystkie temperatury w całym domu i wyciąga wnioski co do tego gdzie (jak daleko ) jest od osiągnięcia optymalnej temp w kazdym pomieszczeniu. Wylicza sobie chwilowe zapotrzebowanie na moc BUDYNKU (nie wiem czy kórykolwiek inny BMS ze średniej połki to robi). Od tego wylicza moc grzałek która powinna być użyta i to sie sprawdza. Moc zużywana jest minimlna i nie ma efektu pływania temp nawiewu (przy sterowaniu włącz-wyłącz) tylko efekt płynnego przechodzenia z jednej temp do drugiej..
Teraz na przykład wieje mi z wentylacji 21 C... (a nastawiona jest temp pomieszczenia 20 C), dogrzewanie na 7 % (7% z 500 W to 35 W!)
pozdrawiam
JAcek
Jacek Biskupski
Site Admin

Postby DarekW on Mon May 03, 2010 11:53 pm

No to nieźle popracowałeś z tą optymalizacją...jedna tylko uwaga - nagrzewnica jest jedna a pokoje z nawiewami w większej ilości - jeżeli BMS zawsze dopasowuje pracę nagrzewnicy do najcieplejszego miejsca to po np. rozpaleniu kominka w salonie bedzie chciał nam zaserwować 30st na wszystkich nawiewach...A co do pomiarów temperatury - jeżeli używamy centrali z konwenterem LON to tak naprawdę mogę podać mu dowolną wartość zoptymalizowanej temperatury ze wszystkich pomieszczeń (u mnie w każdym pomieszczeniu jest nastawnik Thermokona z pomiarem temperatury), ale co dobre przy indywidualnym sterowaniu ogrzewania cięzko zrealizować przy 1 nagrzewnicy...
DarekW

Postby Jacek Biskupski on Thu May 06, 2010 2:50 pm

DarekW wrote:No to nieźle popracowałeś z tą optymalizacją...jedna tylko uwaga - nagrzewnica jest jedna a pokoje z nawiewami w większej ilości - jeżeli BMS zawsze dopasowuje pracę nagrzewnicy do najcieplejszego miejsca to po np. rozpaleniu kominka w salonie bedzie chciał nam zaserwować 30st na wszystkich nawiewach...

No nie nie,to nie tak, mówimy o systemie zabawkowym tylko profesjonalnym;-) czyli prawdziwym InetligentnymBudynku a nie systemie połączonych wyłączników;-)
Całość działa tak, że to grzejniki są sterowane i utrzymują zadaną temperaturę, a nawiew jest do tego dopasowywany tak, by jej nie obniżać (zimą) lub właśnie obniżać (latem). Czyli jeżeli działąją grzejniki to one muszą utrzymywać temperaturę, wentylacja ma jej nie psuć... (zimą)

JAcek
Jacek Biskupski
Site Admin

Postby DarekW on Sun May 09, 2010 12:25 pm

Nie o innym mysle :) U mnie temperatura optymalizowana wynika równiez z wielu czynnikow - temp. zewn, temp. poddasza, itp, itp. i robi sobie to xenta711. Trudno jednak do tego wszystkiego optymalizowac kazdy z nawiewow z centrali bo koszt bylby odrobine przesadzony.
DarekW

PreviousNext

Return to Inteligentny Dom