Jak samemu zaprojektować swój Inteligentny Dom ?

Opinie, rozważania na temat inteligentnych budynków

Jak samemu zaprojektować swój Inteligentny Dom ?

Postby Jacek Biskupski on Tue Jan 29, 2008 1:08 am

Wszystkich uczestników tego forum zapraszam do fajnej i pouczającej zabawy.
Dogadalismy sie z Fido, że pomożemy mu zrobić projekt Inteigencji Budynku na LON.
W tym celu otwarłem nową zakładkę na stronie głównej UNIHOME pt. Jak samemu zaprojektować Intleigentny Dom ? Oto link : http://www.unihome.pl/index.php?page=ja ... gentny-dom
Będziemy tam krok po kroku opisywać tworzenie projektu Inteligentnego DOmu MIeszkalngo, a następnie jego realizację.
Wszystkich zainteresowanych zapraszam do śledzenia i dyskusji !
JacekB
Jacek Biskupski
Site Admin

Re: Jak samemu zaprojektować swój Inteligentny Dom ?

Postby fido on Sun Apr 06, 2008 4:54 pm

po burzliwych dyskusjach/przemyśleniach i skofrotowania możliwości z rzeczwistością i opłacalnością wydaje mi się że pora zmodyfikować moją listę marzeń ale dotyczącą eycinku Ekonimika:
Uwaga - pzostałe elementy dotyczące bezpieczeństwa i wygody nie są przedmiotem tego postu

1. wydaje mi się ze sterowanie PC+solarem+pętlami podłogówki można zostawić na przyszłość - tym może i musi zająć się system producenta sestawu
ustalenie możliwości ingerencji i oszukiwania systemu zostawiłbym na przyszłość po sprawdzeniu
a/ jak reaguje dom
b/ czy konieczne będzie sterowanie
c/ czy sterowanie tak bezwładnym układem wogóle cdokolwiek da
jednynie ciekawym rozwiązaniem byłoby zastosowanie obniżanie temperatury przy dłuższym wyjeździe i ustawienie załanczania go dzień przed powrotem domowników - tak aby tego nie robić poprzez oddzielny system ręcznie

2. wentylacja
tu moim zdaniem jest największe pole do popisu i co najważnejsze najszybsze możliwe sterowanie - bo akcja wywołuje natychmiastową reakcję
tu widzę sterowanie tak:
Sterowanie dobowe/temperaturowe/wilgotnościowe przepustnicą bajpasu i czerpni naściennej/GWC
Zwalnianie i przyspieszanie pracy wentylatorów - w zależności od temperatury zewnątrz/wewnątrz/przebywania domowników
Sterowanie freecoolingiem (chyba że Siemens to ma) - badanie pożądanej temperatury w domu
Sterowanie grzałką dopalaczem
sterowanie Pompka obiegowa nagrzewnicy z bufora
Alarm – wyjście z domu zmniejszenie wentylacji
Kontrola wilgotności i załączanie wodospadu/nawilżacza
Otwarcie kominka powoduje wyłączenie wyciągu
pradkość wentylatorów w zależności od temperatury/wilgotności na zewnątrz

3. kominek
zamykanie przepustnicy komina i dopływu powietrza

4. GWC
sprawdzenie zalania GWC

5. sterowanie żaluzjami
-nasłonecznienie/noc - przymykanie

6. oszczędne załanczanie niektórych obwodów poprzez czujnik ruchu - łązienki, kotłownie, korytarze

7. Sterowanie wydzieloną siecią zielonego prądu zasilanego z paneli PV, MTW

8. sterowanie recyrkulacją
-inteligentne załączanie w okresie potrzeb czyli:
godziny pracy
obecność domowników
pompa powinna być termostatyczna czyli załączać się jedynie gdy woda jest zimna
być może to będzie odbywało się poza lonem

starałem się opisać wszelkie sprawy związane z ogrzewaniem/chłodzeniem domu a więc oszczędnościami
moja wiedza na temat systemów grzewczych wstąpnie pozwala mi podjąć taką decyzje w stosounku do systemów grzewczych
bo zarówno żaluzje jak i wentylacja ma wpływ na system grzewczy
a podłgówke Pompe ciepła zostawiam na deser bo podłogówka ma dużą bezwładność a pompa własne sterowanie więc nie ma co walczyć na starcie z atutami lub wadami

koniecznością jest możliwość sterowania pomprzez WAN/Lan/palmtop

czekam na opinie
fido

Postby fido on Mon Apr 07, 2008 4:20 pm

W poprzednim wątku odniosłem się do ekonomiki budynku.
Teraz wypowiem się o wymaganiach dotyczących bezpieczeństwa

Dla mnie istnieją 3 systemy które moga realizować częściowo lub w całości poszczególne funkcje
a/ system alarmowy
b/ LON
c/ system kamer internetowych z powiadomieniem

obecnie nie jestem pewien który z systemów powinien tym się zająć
i w jakim zakresie powinna następować wymiana informacji i działań pomiędzy systemami

z doświadczenia wiem że najlepszym zabezpieczeniem jest dublowanie się małych tanich i niezaleznych rozwiązań
w tedy potencjalny napastnik (czy to bedzie złodziej, czy też czad, czy zalanie) nie ma szans bo nawet jeżeli nie zadziała jeden system to zadziała następny a często zadziałają wszystkie razem.

skoro tak to decyzje o tym który z systemów będzie się tym zajmował uzależniam od:
a. ceny
b. niezawodności
c. mozliwości wykorzystania danej informacji do innych celów (chodzi mi o to że czujniki które potem zostaną używane przez lon w innym celu powinny być zaimplikowane w jego systemie)
d. możliwości używania przez internet - mam na myśli wysyłkę maili, zdjęć itp przez internet

celem jest możliwość podpięcia wszelkich czujników pod kika systemów a więc czujka ruchu czadu powinna wysyłać sygnał zarówno do LONa jak i alarmy a dalej najchętniej przez internet
bo jeżeli jadna czujka ma 3 posłańców (LON, internet, alarm) to jest większe prawdopodobieństwo dotarcia do adresata (agencji ochroniarskiej, właściciela, np. zaworu) nawet przy próbie sforsowania zabezpieczeń przez przekłamania, zlodzieja itp

Do rzeczy:
funkcje które powinny być osiągnięte to:

1. czyjniki ruchu informuja o
a. włamaniu z powiadomieniem właściciela, agencji ochrony
b. załanczaniu recyrkulacji CWU
c. zapalaniu świateł w łazienkach, korytarzach itp

2. czujnik czadu kominka:
a. zwiększa wentylacje
b. otwiera dopływ powitrza do kominka i odprowadzenie z komina spalin do komina

3. czujka zalania:
a. zamyka zawór wdny
b. informuje użytkownika

4. kontaktrony w oknach
a. powiadomienie o napadzie
b. zmniejszenie wentylacji mechanicznej
c. przed wyjściem sprawdzenie czy okna są zamknięte

6. informacja o nadmiernej wilgotności
- to zadanie może zostać powierzone stacji pogody ale jeżeli jest to tanie to równieź lon

7. pożar
- zwiększenie wentylacji
- nie wiem jak to można wspomóc

8. czujnik zalania GWC
9. czujnik zapełnienia szamba

sposób powiadamiania
a. dyskretny
-wysłanie maila/sms
-powiadomienie agencji
-podgląd w necie przez serwer
b. głośny
- syreny
- głośne powiadomienie napastnika że jest sfotografowany i jeżeli się wycofa bez zniszczeń to nie zostanie oskarżaony (tylko na żądanie użytkownika)
-zapalanie obwodów światła

KAMERY:
1. nie napisałem o kamerach internetowych jako posłańców informacji - to trzeci poza LONem i alarmem system powiadomienia i on też powinen być w systemie
2. CCTV - nie jest to tanie rozwiązanie ale kable powinny być pod ten system rozprowadzone na przyszłość
zaletą CCTV jest możliwość jego urzycia głównie w funkcjach dotyczących komfortu

o komforcie napiszę jednak w trzecim poście wieńczącym moje wnioski
fido

Postby fido on Mon Apr 07, 2008 4:57 pm

jako że czas nagli piszę o komforcie:

o gustach się nie dyskutuje - podobnie o komforcie
tu każdy ma swoje fobie i marzenia
jednemu wystarczy 30m2 mieszkanie a innemu 1000m2 mało

dlatego tu napiszę co na pewno chciałbym mieć oraz co być może w przyszłości zrobię

1. pomiar temperatur/wilgotności itp do celów badawczych (dlatego tu o tym pisze że jest to moje hobby i nie każdy się ekscytuje widząc wykresy).
tu zgadzam się z podziałem Jacka:
A. Wizualizacja oraz archiwizacja następujących danych
a. temperatur
- wlot, wylot nawiew, powrót rekuperatora
- w poszczególnych pomieszczeniach - czujniki zaostaną później wykożysane do ustalania temperatur
- przy kominku - zastaną wykorzystane do otwierania przepustnic
- na rozdzielaczach podłogówki
- podłogi 3-4 miejsca
- temp medium pompy ciepła (wlot, wylot itp.) poboru/dystrybucji mocy
- kontrola poboru energii pompy ciepła,
- pompek obiegowych
- CWU
B. wilgotności - tego nie było ale jest istotne jeżeli chce się panować nad nią (np. dla nawilżania)

sposób wizualizacji:
a. Odczyt wyników temperatury przez Internet z palmtopa/laptopa – to konieczny warunek aby można prezentować dane na sympozjach, spotkaniach itp

2. słynne dokarmianie psa/rybek
3. CCTV podgląd co dzieje się w ogrodzie, podjeździe salonie z każdego TV w domu
4. sceny świetlne w ogrodzie, salonie (przy okazji odstraszania napastników)
5. serwer muzyki i filmów - możliwość oglądania biblioteki na dowolnym TV oraz łazience podczas kąpieli
6. spłukiwanie wody = załączenie odświeżacza
7. nawadnianie ogrodu
8. zapalanie świateł czujką ruchu – łazienki, pralnie, korytarze
9. wyłączanie wszystkich obwodów przy wyjściu z domu i spaniu (szczególnie TV RTV)
10. sterowanie czasowe i ruchowe podjazdu domu – tak aby podczas powrotu do domu zapalały się i gasły światła zgodnie z zaplanowanym schematem
11. oświetlenie dekoracyjne posesji – świąteczne/zwyczajne

to wszystko - wytyczne przedstawione - ruch należy do mistrza
fido

Odpowiedz dla Fido - "Jego projektowa lista marzeń"

Postby Jacek Biskupski on Thu May 01, 2008 12:15 pm

po burzliwych dyskusjach/przemyśleniach i skofrotowania możliwości z rzeczwistością i opłacalnością wydaje mi się że pora zmodyfikować moją listę marzeń ale dotyczącą wycinku Ekonimika:
Uwaga - pozostałe elementy dotyczące bezpieczeństwa i wygody nie są przedmiotem tego postu

No i bardzo się cieszę że Fido dojrzewa do swojego projektu -postaram się teraz krok po kroku przeanalizować to czego Fido oczekuje od systemu i na ile się to da zrobić w UNIHOME:
1. wydaje mi się ze sterowanie PC+solarem+pętlami podłogówki można zostawić na przyszłość - tym może i musi zająć się system producenta zestawu
ustalenie możliwości ingerencji i oszukiwania systemu zostawiłbym na przyszłość po sprawdzeniu
a/ jak reaguje dom
b/ czy konieczne będzie sterowanie
c/ czy sterowanie tak bezwładnym układem w ogóle cokolwiek da
jedynie ciekawym rozwiązaniem byłoby zastosowanie obniżanie temperatury przy dłuższym wyjeździe i ustawienie załączania go dzień przed powrotem domowników - tak aby tego nie robić poprzez oddzielny system ręcznie

Jako że jest to najważniejszy z systemów ekonomiki (ogrzewanie i CWU to ponad 60-75 % energii zużywanej przez dom mieszkalny) to nie wyobrażam sobie pozostawienie tego bez integracji lub „na później”. Jeżeli to wyłączymy to co pozostanie? Wentylacja ? sceny świetlne ?
Idea UNIHOME to zastosowanie BMS do poprawienia ekonomiki budynku. Wyłączenie z niej systemu który pożera trzy czwarte energii kupowanej z zewnątrz to kosztowna pomyłka.
Główne uzasadnienie dla wydatku (sporego!) na system BMS w porządnej technologii to właśnie obniżka kosztów zużycie energii na CO/CWU/VAC (centralne ogrzewanie/ciepłą wodę/wentylację/klimatyzację). Jeżeli tym nie będziemy zarządzać to jest to ekstrawagancja i ekonomiczne to nie będzie!
Oczywiście jeżeli kogoś stać na wydanie kilkudziesięciu tysięcy na system który będzie tylko „podglądał” czyli odczytywał „z zewnątrz” pracę CO/CWU/VAC i pokazywał na ścianie wszystkie parametry – to proszę bardzo, można mu to zrobić. Ale nie nazywa się to UNIHOME i nie można oczekiwać że to się kiedykolwiek zwróci. Podobnie jak z zakupem stacji meteo, ot gadżet coś tam mierzy, ale ekonomiki nam nie poprawi;-)
Reasumując:
Oczywiście na tym etapie można sterowanie CO/CWU/VAC pozostawić producentowi/dostawcy „zestawu” ale trzeba założyć, że ta integracja jest niezbędna i będzie wykonana. Bardzo ważną kwestią jest przewidzenie możliwości włączenia CO/CWU/VAC w cały system BMS. Tak więc ważne jest by znać typy urządzeń do CO/CWU/VAC tak by odpowiednio wcześniej przewidzieć czym się da sterować a czym nie. Dla mnie w Domu Galia możliwość dwukierunkowej integracji (sterowanie z zewnątrz i przekaz informacji z CO/CWU/VAC) była DRUGIM (po wydajności) NAJWAŻNIEJSZYM PARAMETREM DOBORU URZĄDZEŃ CO/CWU/VAC. Urządzenia „zamknięte” są najczęściej trudne do zintegrowania (można je próbować „oszukiwać” ale to jest pracochłonna zabawa, bez gwarancji powodzenia). Kto się boi integracji ten najczęściej ma coś do ukrycia, i z doświadczeń jego urządzenia nie pracują zgodnie z podanymi w ulotkach parametrami.

2. wentylacja
tu moim zdaniem jest największe pole do popisu i co najważnejsze najszybsze możliwe sterowanie - bo akcja wywołuje natychmiastową reakcję
tu widzę sterowanie tak:
Sterowanie dobowe/temperaturowe/wilgotnościowe przepustnicą bajpasu i czerpni naściennej/GWC
Zwalnianie i przyspieszanie pracy wentylatorów - w zależności od temperatury zewnątrz/wewnątrz/przebywania domowników
Sterowanie freecoolingiem (chyba że Siemens to ma) - badanie pożądanej temperatury w domu
Sterowanie grzałką dopalaczem
sterowanie Pompka obiegowa nagrzewnicy z bufora
Alarm – wyjście z domu zmniejszenie wentylacji
Kontrola wilgotności i załączanie wodospadu/nawilżacza
Otwarcie kominka powoduje wyłączenie wyciągu
pradkość wentylatorów w zależności od temperatury/wilgotności na zewnątrz

Piszesz dużymi skrótami i nie wiem czy Forumowicze będą to rozumieli. Nie wszyscy byli na seminarium UNIHOME w Krakowie i nie wszyscy znają działanie systemu wentylacji z rekuperacją, free coolingiem i dopalaniem który jest dość rzadkim rozwiązaniem (jeżeli ktoś nie wie to niech zapyta na forum - opiszę). Tak czy inaczej, jako że jest to fragment systemu UNIHOME to oczywiście to wszystko da się zrobić i może to być wyodrębniony podsystem działający samodzielnie. Ale w samym opisie powyżej już zaznaczasz, że chcesz aby ten system współdziałał z innymi systemami – np. CO („sterowanie Pompka obiegowa nagrzewnicy z bufora”). Musisz zrozumieć, że nie da się bez inteligentnego połączenia układu ogrzewania z układem wentylacji osiągnąć dobrych rezultatów. Jeżeli pompka obiegowa cyrkulacji będzie pompowała wodę do dogrzania powietrza w kanale wentylacji wtedy kiedy chcemy, to może zachwiać stabilnością układu CO/CWU. Trzeba to zarządzać, nadawać priorytety – powiedzieć np. że jeżeli chcę się kąpać to ważniejsze by pompa ciepła nagrzała mi wodę niż pompa obiegowa cyrkulacji „wysysała ciepło” z bufora do układu wentylacji. Takie podłączenie wprost z dużym prawdopodobieństwem spowoduje kolizję zapotrzebowania na ciepło, sprowadzającą się do tego, że albo gdzieś będzie zimno (CO lub CWU lub VAC) albo układ będzie cały czas chodził na maks obrotach i będzie pożerał straszne ilości prądu… BMS jest niezbędny do zapewnienia optymalizacji podziału energii i priorytetowania. Jak Ci napisałem to trzeba ZAPROJEKTOWAĆ do konkretnych urządzeń.

3. kominek
zamykanie przepustnicy komina i dopływu powietrza

To spore zagadnienie samo w sobie. Radziłbym dużą ostrożność w robieniu tego samemu bo można łatwo wylecieć w powietrze;-) Jak wiadomo piec na paliwo stałe – zarówno kominek jak i elektrownia jądrowa, nie da się wyłączyć bez wybrania paliwa (drewna lub prętów paliwowych), tak więc każde przymykanie powinno być bardzo przemyślane. W UNIHOME używam sterownika od dostawcy kominka. BMS współpracuje z nim i to chyba najtańsze bezpieczne rozwiązanie.

4. GWC
sprawdzenie zalania GWC

To banalne zadanie dla systemu alarmowego lub BMS. Pytanie co z tym alarmem (informacją) zrobić to już osobne zagadnienie. W UNIHOME jest system komunikacji z użytkownikami w którym to można pokazać/ poinformować itp. (więcej na stronie http://www.unihome.pl)

5. sterowanie żaluzjami
-nasłonecznienie/noc - przymykanie

Dobre hasło. Oczywiście jako Tobie inwestorowi można tak podchodzić upraszczając zagadnienie. To duży temat który trzeba zacząć znów od elementów wykonawczych jakie inwestor sobie planuje zainstalować. Jeżeli będą to standardowe rolety zewnętrzne (a nie żaluzje) to możemy je otwierać i zamykać i tyle. Piszesz o żaluzjach i zakładam że mają układ przymykania lameli. I od tego trzeba zacząć, jakie to są żaluzje, w jaki sposób można nimi sterować (jest kilka standardów na rynku) itp. W Gali są zastosowane żaluzje zewnętrzne wbudowane w szybę zespoloną ze sterowaniem bezpośrednio do LONa. Można nimi sterować góra-dół, otwierać lamele o dowolny kąt w dowolnym położeniu (stopniu otwarcia) żaluzji. Daje to pełną kontrolę nad operowaniem słońca do domku. Ale to jest znów duży podsystem od początku projektowany pod pewien określony typ żaluzji… Dopóki nie znam typu żaluzji nie jestem w stanie nic powiedzieć na temat tego co się da z tym zrobić i za ile…

6. oszczędne załanczanie niektórych obwodów poprzez czujnik ruchu - łązienki, kotłownie, korytarze

Bardzo ładne hasło reklamowe;-) Ale tak poważnie, to rozumiem że chodzi o oświetlenie i oczywiście jest to możliwe w UNIHOME. Należy tylko pamiętać że nie wszystkie zarówki da się ściemniać i nie wszystkie lubią częste wyłączenia. W sumie najprostszy temat (można go nawet załatwić wyłącznikami z czujkami ruchu;-)

7. Sterowanie wydzieloną siecią zielonego prądu zasilanego z paneli PV, MTW

Oczywiście tak, przy założeniu, że istnieją w domu takie źródła. Wskazanie mocy tego źródła i typów urządzeń daje możliwość zrobienia projektu takiej instalacji i określenia ceny/opłacalności takiego podsystemu. To się projektuje indywidualnie do każdej konfiguracji. W Gali jest MTW o mocy do 3kW i panele 0,5kW. To daje wystarczającą energię (składowaną w baterii akumulatorów) by dom był niezależny energetycznie przez sporą część roku.

8. sterowanie recyrkulacją
-inteligentne załączanie w okresie potrzeb czyli:
godziny pracy
obecność domowników
pompa powinna być termostatyczna czyli załączać się jedynie gdy woda jest zimna
być może to będzie odbywało się poza lonem

Oczywiście możliwe, zrobione w UNIHOME. Znów trzeba znać typy pomp aby coś powiedzieć na temat możliwości sterowania nimi. Polskie pompy z LFP nie mają takiej możliwości. Pompy Grudfosa z serii E wymagają specjalnych przystawek pozwalających na sterowanie nimi. Jeżeli w układzie hydraulicy zaprojektowali CI pompę UPS 25-40, to jeżeli ją dziś kupisz to jutro będziesz musiał wyrzucić bo się nię nie da sterować. Musi być droższa UPE 25-40. A więc znów typ urządzeń. Zauważ proszę, że znów piszesz że „być może to będzie odbywało się poza lonem” czyli poza BMS ale powyżej piszesz że będzie ona załączana w miarę „obecności domowników” a więc musi być system który wskaże, że „obecność w kuchni” to załącza cyrkulację a „obecność w piwnicy” to już nie… Tego standardowy system alarmowy nie jest w stanie załatwić. Do tego jest właśnie BMS.

starałem się opisać wszelkie sprawy związane z ogrzewaniem/chłodzeniem domu a więc oszczędnościami moja wiedza na temat systemów grzewczych wstąpnie pozwala mi podjąć taką decyzje w stosounku do systemów grzewczych
bo zarówno żaluzje jak i wentylacja ma wpływ na system grzewczy
a podłgówke Pompe ciepła zostawiam na deser bo podłogówka ma dużą bezwładność a pompa własne sterowanie więc nie ma co walczyć na starcie z atutami lub wadami

koniecznością jest możliwość sterowania poprzez WAN/Lan/palmtop

Podsumowując. Z jednej strony nie chcesz integrować (zostawiasz na deser pewne podsystemy) z drugiej masz świadomość, że „żaluzje jak i wentylacja ma wpływ na system grzewczy”. Tak się podchodzić nie da, bo to nie ma sensu. Albo się robi cały system – tworząc projekt WSPÓŁPRACY WSZYSTKICH SYSTEMÓW w obrębie CO/CWU/VAC ale do tego musimy znać parametry urządzeń, albo pozostawiamy coś na deser licząc się z tym że się tego nie będzie dało zintegrować bez prucia ścian i dodatkowych kosztów.
Jeżeli znajdziecie jakąkolwiek firmę którą Wam powie, że wszystko się będzie dało zintegrować na dowolnym sprzęcie zakupionym po instalacji sieci: to albo ludzie CI nie wiedzą o czym mówią, albo liczą na to że potem dadzą na taką integrację takie ceny, że i tak z tego zrezygnujecie bo nie będzie gra warta świeczki (znam taki przypadek – „mówiliśmy że się da ale nie mówiliśmy za ile”).
Podobnie z prezentacją. Nie znam takiego oprogramowania na „WAN/LAN/palmtop” które byłoby w stanie sterować nie zintegrowanymi podsystemami . Może za 20 lat kiedy wszystkie urządzenia będą miały standardowo wbudowany interfejs TCP/IP… ktoś to napisze.
Podsumowując o ekonomice BMS można mówić tylko w przypadku systemu całkowicie zintegrowanego gdzie można optymalizować działanie podsystemów CO/CWU/VAC w taki sposób by przez ich ścisłe współdziałanie z innymi podsystemami (np. monitorującymi obecność ludzi w DOMU) można optymalizować zużycie energii. Inaczej zostaje nam zabawa w scenariusze świetlne (ich nie trzeba z niczym integrować;-). UNIHOME to właśnie taki zintegrowany system współdziałania na bazie technologii wymiany informacji LON WORKS. Decydując się na projekt w tym (czy innym) systemie BMS – musimy najpierw określić co (jakie urządzenia – konkretne typy) chcemy zintegrować. Potem trzeba zrobić projekt a potem kłaść instalację. Odstępstwo od tej reguły to pewne koszty dodatkowe.
Jacek Biskupski
Site Admin

Postby fido on Thu May 01, 2008 6:13 pm

dla mnie problem w określeniu czego oczekuję polega na braku wiedzy o swym domu:
nie wiem ile kW będzie mnie kosztowało CO, ile CW itp
nie wiem też czy będą mi potrzebne żaluzje - np. ostatnio zaobserwowałem że mój odchylony o 30st na wschód dom - nie łapie tak promieni słonecznych
nie wiem też jak wpłynie na mój dom grubość ocieplenia i ponad 1,5m okapy
nie wiem też jak dużo ciepła przepuszczą moje szyby pasywne

podobnie urządzenia skoro nie wiem jakie będę miał potrzeby nie wiem też jakie urządzenia mam zainstalować w przyszłości i jakiego producenta

a problem podstawowy polega na tym że kable kładzie się przed tynkami więc JUŻ
dopiero potem będę musiał zastanawiać się co jest dla mnie uciążliwe i co potrzebne

dlatego obecnie koncentrować się powinienem na możliwości zabezpieczenia na przyszłość
rozmawiam z producentem po to aby w ścianie były wszelkie kombinacje
jezeli się pomylę to trudno - działam po omacku - uzyskuję informacji od tych którzy mają czas na jej udzielenie

np co do żaluzji to ustaliłem że od każdej żaluzji kładę kable UTP + 4x1,5 poprzez przełącznik lokalny do punktu zbiorczego
ponoć ma mi to zabezpieczyć różne ewentualności

co do oświetlenia to interesują mnie jedynie newralgiczne punkty jak kotłowni, łazienki, korytarz - tam chciałbym aby czujniki gasiły/zapalały światła
więc chyba dam standardowe oświetlenie poza kilkoma obwodami które poprowadzę do kotłowni aby w przyszłości podłączyć je do alternatywnego źródła zasilania

generalnie to w większości przypadków chciałbym dać 3x1,5 + utp - czy to mi w przyszłości pozwoli na scalenie systemu - nie wiem podobnie jak nie wiem co będę chciał w przyszłości zastosować
fido

Projekt BMS

Postby Jacek Biskupski on Sun May 04, 2008 1:03 am

Fido
Oczywiście można i tak ajk napisałeś...
Ale przez porównanie do systemu CO/CWU.
Czy na etepie budowy kładziesz nadmiarowo rury: dla solara, pompy ciepła, pieca gazowego, kominka z płaszczem wodnym i jeszcze inne (bo może będą)?
Chyba nie...
A dlaczego ? POnieważ masz jakiś projekt systemu CO+CWU (wymagany projekt branżowy do projketu domu) i on coś zakłada.
Był jakiś projektant i ZAPROJEKTOWAŁ system CO+CWU i na tej podstawie dziś wykonawca kładzie rury... Tyle ile potrzeba ani mniej ani więcej.
Jeżeli byś chciał taki system rur który do wszystkiego będzie pasował, to bez projektu, nie znając typów urządzeń z dużym prawdopodobieństwem kładąc nadmiarowe rury i tak nie będziesz w stanie trafić z kombinacją w docelowy system...
Dlatego projekt instalacji jest niezbędny. Każdej, również BMS.
W przeciwnym razie ponosisz dodatkowe nakłady oraz dokładasz sobie problemów z niepotrzebnym okablowaniem (1: drogie w materiałach i wykonawstwie, 2: robi dodatkowy bałagan w ścianach [trudno potem trafić z gwożdziem na obraz w kawałek ściany bez kabla], 3: i tak nie będzie możliwe ich wykorzystanie i trzeba będzie coś dokładać). Reasumując:
W BMS MUSIMY wiedzieć co chcemy a potem MUSIMY zrobić projekt całego systemu. Inaczej narażamy się na koszty i konieczność dorabiania, przerabiania istniejącej instalacji w gotowych ścianach. A to w sumie kosztuje zawsze więcej niż dobry projekt...

Jacek
Jacek Biskupski
Site Admin

Postby fido on Wed May 07, 2008 10:30 am

zgadzam się z Toba
chętnie chciałbym mieć projekt BMS
nie mam go z wielu względów wśród nich poza znanymi nam wymienię brak czasu
ja projektuje dom pasywny i mam mase spraw do dopilnowania z różnych branż.

jeżeli jest możliwe pozostawienie najciekawszej (czyli BMS) na koniec to chętnie to robię przeinwestowując w kable.

wiem że muszę się liczyć z podrożeniem inwestycji (kable+wykonawstwo) oraz szukaniem miejsca dla gwoździa

nie mam po prostu wyboru ... czekam aż dojżeję (będę znał moje potrzeby) do projektu BMS

obym tylko nie zapomniał o przewodach :-)
fido

Postby Jacek Biskupski on Wed May 07, 2008 9:52 pm

Taaaak
Wniosek z tego taki, że jezeli chce sie zbudować dom optymalnie, to trzeba na to już wcześniej poświęcić trochę czasu i kiedy architekt projektuje konstrukcję budynku dobrze jest sie zastanowić nad projektami branżowymi (a najlepiej je mieć już przemyślane - bo potem i tak często trzeba zmieniać architekturę np dla potrzeb np. wentyalaci).
"Kto szybko płaci - płaci dwa razy" jak mówi stare przysłowie pszczół :lol:
Zawsze namawiam swoich znajomych i klientów na zrobienie dodatkowego projektu "Insalacji słaboprądowych" i zwykle potem dziękują mi za to... W takim projekcie powinna się znaleźć "alarmówka", CCTV, sterowanie bramami, żaluzjami, ogrzewaniem i oświetleniem - słowem kompletny BMS.
Oszczędności jakie płyna ze spójnego podejścia projektowego dla całego takiego systemu są ogromne, bo nie dość, że wszsytko od razu działa wspólnie (i nie trzeba robić łatek by coś z czymś połączyć) ale dodatkowo z tego powodu, że nie wyrzuca się z systemu prawie nowych (lub calkowicie nowych) podzespołów które choć może same są świetne - nie nadają się do współpracy z BMS... Same oszczędności i taki zaprojektowany system można później rozbudowywać :o

pozdrawiam
Jacek
Jacek Biskupski
Site Admin

Postby fido on Sun May 18, 2008 6:58 pm

tak poza tematem
rozpocząłem instalowanie przewodów
większość parteru kieruje do punktu zbiorczego
czyli do kotłowni

np gdniazda, oświetlania oddzielnie do kotłowni wszystko 3 x 1,5

czy to błąd?
czy tak może być aby w przysłości myśleć o BMS

np korytarz będzie miał 4 lampy wszystkie z kotłowni zasilenie
zawsze mogę pociągnąć 2 do 230v a 2 do stałoprądowego z paneli

mosz jakieś uwagi które możesz porusdzyć na forum?
fido

Next

Return to Inteligentny Dom